ضرورت مرطوب کردن پوست یا اهمیت استفاده از لوسیون

تاریخ انتشار: 96-02-27 18:02:03 چهارشنبه
نمایش: 610
(0 رای)

اولین اسلحه دفاعی ما برای محافظت کردن از خشکی پوست در سرما و گرما استفاده از مرطوب کننده‌ها و لوسیون ها است. خوب است بدانید درصورتی‌که پوست شما آب کافی داشته باشد صاف، نرم، درخشان و قابل ارتجاع است؛ یعنی به‌طور طبیعی و طی یک حرکت مداوم، آب از لایه‌های زیرین پوست به لایه‌های سطحی آمده و سپس تبخیر می‌شود.

عوامل داخلی و داخلی پوست خشک چیست؟

درصورتی‌که به علت عوامل داخلی و خارجی پوست نتواند آب کافی داشته باشد دچار خشکی شده و آسیب می‌بیند؛ و استفاده از مرطوب‌کننده و لوسیون ضروری می‌شود. عوامل داخلی مانند مصرف کم آب، بالا رفتن سن، سوءتغذیه، رژیم‌های سخت و نادرست و کمبود مواد غذایی هستند. بسیاری از متخصصان تغذیه معتقدند که افراد باید قبل از تشنه شدن آب بنوشند و یا در هنگام رژیم‌های لاغری و ... از مکمل‌های ویتامین برای جلوگیری از هر نوع کمبود و آسیبی استفاده کنند. قابل‌ذکر است  عدم توانایی پوست در نگهداری رطوبت نیز یکی از عوامل خشکی پوست است.

از عوامل خارجی مانند فصول سرد و گرم سال، علی‌الخصوص فصل‌های سرد به علت استفاده از وسایل گرمایشی در خانه که باعث گرمی بیش‌ازحد و کمبود رطوبت می‌شود، می‌توان نام برد. همچنین افرادی که بنا بر مشاغلی که دارند زیاد با مواد شوینده و پاک‌کننده سروکار دارند بیشتر در معرض خشکی پوست هستند. زیاده‌روی در درمان‌هایی که برای آکنه و دیگر مشکلات پوستی انجام می‌شود نیز می‌تواند سبب خشکی پوست شود.

پوست خشک ظاهری مات و خشنی دارد و در صورت خشکی زیاد پوسته‌های ریزی بر روی آن دیده می‌شود. همچنین در این حالت خطوط پوست واضح‌تر شده و ظاهری غیر جذاب به شما می‌دهد. درصورتی‌که خشکی پوست زیاد شود باعث ایجاد خارش و قرمزی بر روی پوست شده و جوش‌های ریزی بر روی آن ایجاد می‌شود. در این صورت مراجعه به پزشک برای مداخله و اقدام‌های درمانی ضروری است.

مرطوب کننده‌ها و لوسیونها برای پوست ما چه می‌کنند؟

یکی از قدیمی‌ترین و ابتدایی‌ترین مرطوب کننده‌ها وازلین است که بدون اینکه منافذ پوست ما را ببندد آن را چرب کرده و از آن محافظت می‌کند. یکی دیگر از مرطوب‌کننده های قدیمی لانولین است که در ترکیبات کرم ها و ... مورداستفاده قرار می‌گیرد. وازلین و دیگر روغن‌های صنعتی حاوی آب نیستند و بهتر است بر روی پوست مرطوب مورداستفاده قرار گیرند؛ اما این نوع از مرطوب کننده‌های قدیمی به خاطر ظاهر براقی که به پوست می‌دهند چندان موردعلاقه نبوده و مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

هرچند امروزه تبلیغات زیادی برای جلب‌توجه مردم می‌شود مبنی بر اینکه مرطوب کننده‌ها معجزه می‌کنند، مثلاً می‌توانند از روند پیری جلوگیری کرده و یا خطوط صورت شما را از بین ببرند اما به‌ طور معمول ما انتظارات زیر را از مرطوب کننده‌ها داریم:

  1. از آسیب رسیدن به پوست براثر خشکی جلوگیری می‌کنند
  2. از پوست ما با ایجاد یک‌لایه نازک چربی محافظت می‌کنند
  3. ظاهر ما را بهبود داده و از عمیق شدن خطوط پوست جلوگیری می‌کنند

آیا باید کل پوست بدنمان را مرطوب کنیم؟

سؤالی که برای اغلب افراد پیش می‌آید این است که آیا باید برای کل بدن از مرطوب کننده‌ها و لوسیون ها استفاده شود؟ جواب این افراد این است نه‌ تنها پوست صورت بلکه کل بدنتان را باید با مرطوب‌کننده یا لوسیون مرطوب کنید تا از خشکی پوست جلوگیری کرده و مانع از آسیب رسیدن به آن شوید. برای این کار یک مرطوب‌کننده یا لوسیون مناسب بدنتان را انتخاب کرده و هرروز مخصوصاً بعد از حمام کردن بدن خود را به‌وسیله آن مرطوب کنید. به این شکل که بعدازاینکه بدنتان را با حوله به شکل ملایمی خشک کردید یک‌لایه نازک از مرطوب‌کننده را به‌آرامی بر روی سطح بدنتان بمالید. برای قسمت‌هایی مانند آرنج و زانو که بیشتر در معرض خشکی هستند این کار را با دقت و حوصله بیشتری انجام دهید.

خوب است بدانید در فصول سرد سال لایه محافظ چربی پوست نازک شده و ممکن است در برابر قارچ‌ها و میکروب‌ها آسیب‌پذیر شود. پس توجه به مرطوب‌سازی پوست در این مواقع از اهمیت بیشتری برخوردار است. مرطوب کننده‌ها به بازسازی لایه‌های حفاظتی پوست کمک کرده و مانع از آسیب و خشکی پوست می‌شوند.

به یاد داشته باشید در فصول گرم نیز از مرطوب کننده‌ها و لوسیون های مناسب غافل نشده و در هنگام مواجهه با آفتاب و یا رفتن به استخر حتماً از آن‌ها استفاده کنید تا مانع از خشکی پوست و عوارض آن شوید.

مرطوب‌کننده و لوسیون مناسب برای انواع پوست چیست؟

سؤالی که پاسخ به آن اهمیت دارد این است که کدام مرطوب‌کننده و یا لوسیون برای پوست من مناسب است؟ شما باید در درجه اول با توجه به نوع پوست بدنتان، مرطوب‌کننده مناسب را انتخاب کنید. برای این منظور مقاله نوع پوست خود را بشناسیم را مطالعه کنید. انواع پوست چرب، چرب و مختلط، خشک و حساس از ویژگی‌های متفاوت و نیازهای متفاوتی برخوردار هستند که نوع انتخاب آن‌ها را متمایز می‌کند. توجه داشته باشید که نوع پوست را باید از روی پوست تمیز تشخیص داد.

مرطوب کننده‌ها در شکل‌های مختلفی مانند امولسیون مایع، کرم و پماد در بازار هستند که درصد چربی و آب آن‌ها باهم متفاوت است.

افرادی که پوست چربی‌دارند اغلب به مرطوب‌کننده احتیاجی ندارند مگر در مواجهه با آب‌وهوای سرد و گرم. افرادی که پوست نرمال دارند از مرطوب‌کننده با درصد چربی کم استفاده کنند و افرادی که دارای پوست مختلط و یا دارای T-Zone (پیشانی، بینی و چانه) دارند، نباید در این محل‌ها که چرب هستند از مرطوب کننده‌ها استفاده کنند و برای افراد که پوست خشک دارند باید از مرطوب کننده‌های حاوی چربی استفاده کنند. نکته دیگر که باید به آن توجه کنید این است که با بالا رفتن سن ممکن است افرادی که قبلاً احتیاجی به استفاده از مرطوب‌کننده نداشتند حالا ناگزیر به استفاده باشند که علت آن اغلب تغییرات پوست براثر افزایش سن آن‌هاست.

ویژگی‌های یک مرطوب‌کننده مناسب چیست؟

این روزها مارک‌ها و برندهای مختلفی از مرطوب کننده‌ها و لوسیونها برای استفاده وجود دارد که انتخاب ما را دشوار کرده است. اینکه لوسیونها و مرطوب کننده‌ها چه تفاوتی باهم دارند و در هنگام انتخاب باید به چه نکاتی توجه کرد از سؤالاتی است که به آن پاسخ‌خواهیم داد.

اولین نکته توجه به بافت مرطوب‌کننده است. کرمی یا پمادی که چربی زیادی داشته باشد اغلب برای افراد خوشایند نیست. باید از مرطوب‌کننده استفاده کرد که درصد مناسبی از چربی و آب داشته باشد تا در هنگام استفاده ، چربی زیاد آن شما را اذیت نکند. نکته دیگر افزودن رایحه به مرطوب کننده‌ها است که ممکن است برای افراد ناخوشایند باشد. بعضی از افراد نسبت به این رایحه‌ها آلرژی دارند که باید با کمک از پزشک خود نوع بدون رایحه یا هیپوآلرژیک آن را استفاده کنند.

مورد دیگر افزودن ضد آفتاب به مرطوب کننده‌ها است. اگر می‌خواهید این کرم را در عصر یا غروب استفاده کنید ضرورتی ندارد که حاوی ضد آفتاب باشد. از طرفی دیگر بهتر است در مواقعی که از ضد آفتاب استفاده کرده و قصد دارید چندساعتی را در آفتاب باشید از یک مرطوب‌کننده یا لوسیون در زیر آن استفاده کنید.

لوسیونها درواقع شکل مایع مرطوب کننده‌ها هستند که کارخانه‌های تولیدکننده به علت وسعت سطح بدن، این محصولات را برای استفاده بر روی پوست بدن تولید می‌کنند. تفاوت دیگر، درصد آب بیشتر آن‌هاست. نکته دیگر این است که معمولاً کرم‌ها و مرطوب‌کننده های دست برای بدن نیز قابل‌استفاده هستند اما معمولاً چون دست‌ها بیشتر در معرض شستشو و خشکی هستند ممکن است در صد چربی بیشتری داشته باشند و یا حتی از روغن در ترکیبات آن‌ها استفاده شود. فراموش نکنید اگر پوست چربی دارید کرم‌های حاوی چربی بالا را بر روی پوست صورت خود استفاده نکنید. در دیگر موارد مرطوب کننده‌ها و لوسیونها برای استفاده در کل بدن که شامل دست و صورت است، مناسب هستند.

به‌طورکلی ویژگی‌های یک مرطوب‌کننده مناسب را می‌توان به این شکل شرح داد که:

  1. دارای رنگ و بوی مناسبی باشد و از ظاهر یکنواخت و شفافیت و جلای خوبی برخوردار باشد
  2. حساسیت‌زا نباشد و در هنگام مصرف آلودگی قارچی و میکروبی ایجاد نکند
  3. ویسکوزیته و قوام خوبی داشته باشد
  4. پس از مصرف در پوست ظاهر چرب ایجاد نکند و به‌راحتی با آب شسته شود
  5. پس از استفاده و ماساژ به‌سرعت در پوست جذب شود

نحوه استفاده از مرطوب کننده‌ها چگونه است؟

به‌طورکلی متخصصان پوست توصیه می‌کنند برای جلوگیری از خشکی پوست مخصوصاً برای افرادی که پوست خشکی دارند، نباید پوست را زیاد شست و یا در معرض هوای خشن قرار داد. همچنین از حمام با آب داغ اجتناب کرده زیرا آب داغ منافذ پوست را باز کرده و به لایه محافظتی پوست آسیب می‌رساند. استحمام طولانی نداشته و حداکثر بیست دقیقه دوش بگیرید. زیرا این کار پوست را خشک و ضعیف می‌کند.

استفاده از مرطوب کننده‌ها بلافاصله بعد از استحمام توصیه می‌شود. هنگامی‌که پوست کاملاً خشک نشده و کمی رطوبت دارد مقداری از مرطوب‌کننده را بر روی سطح پوست به‌آرامی پخش کرده و ماساژ دهید. دقت کنید که ماساژ زیادی پوست را تحریک کرده و ممکن است پوستتان را حساس کند.

شما با توجه به نوع پوستتان و نیازی که احساس می‌کنید می‌توانید به‌دفعات از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید. ولی به یاد داشته باشید که بر روی نقاط چرب پوست مخصوصا صورت از مرطوب‌کننده استفاده نکنید.

جالب است بدانید چون مرطوب کننده‌ها حاوی مقادیر زیادی آب هستند بلافاصله بعد از استفاده از آن‌ها نباید در معرض هوای سرد قرار گرفت. بهتر بیست تا سی دقیقه قبل از اینکه در معرض هوا قرار بگیرید از آن استفاده کنید. البته در هوای سرد بهتر است از مرطوب کننده‌هایی استفاده کرد که درصد چربی بیشتری دارند.

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*