تست لوسیون و مرطوب کننده برای انواع پوست

تاریخ انتشار: 96-08-03 10:08:17 چهارشنبه
نمایش: 226
(16 رای)

مقدمه

در مقاله‌ی ضرورت مرطوب کردن پوست یا اهمیت استفاده از لوسیون در مورد کلیات اثرگذاریِ انواع مرطوب‌کننده و لوسیون پوست و نیز انواع پوست، توضیحاتی داده شد. اکنون و به‌ویژه با توجه به نزدیک شدن فصل زمستان، به شرح کاربردی‌تر و جزئی‌ترِ موارد مطرح شده در مورد طرز تشخیص انواع پوست، علت داشتن نوع خاصی از پوست، بایدها و نبایدهای انواع پوست و نیز به نحوه‌ی تست مرطوب‌کننده و لوسیون می‌پردازیم.
توضیح این نکته ضروری است که سایت پیشگام نگار با داشتن اعتمادبه‌نفس و اطمینان از بِرندهایی که برای انواع لوسیون و مرطوب کننده (بدون واسطه) ارائه کرده است، اطلاعات واقعی و نه تجاری را تقدیم حضور کاربران و خوانندگان گرامی سایت می‌کند.

طرز تشخیص و بایدها و نبایدهای انواع پوست

در مقاله‌یچگونه نوع پوست خود را بشناسیم و از آن مراقبت کنیم؟ انواع پوست را شرح داده و به خصوصیات هر یک از پنج نوع پوستِ: معمولی- خشک- چرب- ترکیبی و حساس اشاره کردیم.به‌طورکلی بهترین کیفیت پوست در حدود سن 20 سالگی در افراد مشاهده می‌شود، معمولاً در این سن، پوست دارای چربی بیش‌تری است. در سنین 25 تا 30 سالگی، تمایل به حالت ترکیبی در پوست افزایش می‌یابد و بعد از 30 سالگی، تمامیِ پوست‌ها برحسب نوع خود، استعداد چربی‌زایی خود را کم‌وبیش؛ از دست داده و رو به خشکی بیش‌تر می‌روند.

انواع پنج‌گانه‌ی پوست

گاه تقسیم‌بندی انواع پوست تا هشت نوع نیز ذکر شده است ولی اصلی‌ترین آن‌ها در همین پنج نوع، خلاصه می‌شوند. در اینجا به علائم و نحوه‌ی تشخیص کاربردیِ انواع پوست اشاره می‌کنیم. برای تشخیص نوع پوست خود طیِ یک تست ساده مراحل زیر را انجام دهید:

 • گام اول: برای پاک کردن تمامی آرایش‌ها، چربی و آلودگی‌ها، صورتتان را با استفاده از تمیزکننده‌ای ملایم، بشویید
 • گام دوم: صورت خود را با ملایمت و به‌آرامی و با استفاده از حوله‌ای نرم خشک کرده و از هیچ نوع کرم، سرم یا موارد مشابه استفاده نکنید و به‌طورکلی صورتتان را به‌طور طبیعی به حال خود رها کنید
 • گام سوم: یک ساعت صبر کنید. طیِ این یک ساعت هر طور شده به صورتتان چه به‌عمد و چه به طرز اتفاقی دست نزده و آن را لمس نکنید. پس از گذشت یک ساعت، در آینه و از نزدیک به پوست صورتتان نگاه کنید و نوع پوستتان را با یکی از انواع پوستِ شرح داده‌شده در زیر تطبیق دهید:
   نوع پوست من چیست؟
 • طرز تشخیص پوست معمولی: پوست معمولی حالت چرب و خشک خود را به‌سرعت از دست داده و مجدداً به دست می‌آورد، نسبت به اکثر مواد آرایشی و مواد بهداشتی حساسیتی نشان نمی‌دهد و رنگ آن متعادل است.
 • علت داشتن پوست معمولی: به داشتن این نوع از پوست، خوش‌شانسیِ ژنتیک گفته می‌شود!
 • مواردی که صاحبان پوست معمولی باید از آن پرهیز کنند: بزرگ‌ترین مشکل پوست معمولی آشکار شدن علائم پیری در آن به شکلی سریع‌تر از سایر انواع پوست‌هاست. برای به تعویق انداختن علائم گذشت سن؛ باید از سنین جوانی مصرف مرتبِ مرطوب کننده و لوسیون را کنار نگذارید. همچنین از مواد و محصولات مخصوص چرب کردن یا خشک کردن زیاد پوست خودداری به عمل‌آورید.
 • طرز تشخیص پوست خشک: ناخنتان را به‌آرامی بر روی پوست صورتتان بکشید اگر دارای پوست خشک باشید، حسی مانند برخورد کولاک برف با صورتتان خواهید داشت. همچنین پوستتان بعد از تمیز شدن، فشرده و حالتی خارش مانند خواهد داشت. دقت کنید که خشکی پوست را با پوسته‌پوسته شدن اشتباه نگیرید. پوسته‌پوسته شدن ناشی از کمبود آب پوست است اما علت به وجود آمدن پوست خشک، کمبود چربی‌زایی است.

علتِ داشتن پوست خشک: علت‌های ژنتیک، عدم تعادل هورمونی، شرایط اقلیمیِ خشک، (در صورت زندگی در اقلیم‌های خشک، باید یک رطوبت ساز برای خانه یا اتاق‌خواب خود در نظر بگیرید) گرفتن مداوم صورت در مقابل وسایل گرمازا در فصل زمستان.

مواردی که صاحبان پوست خشک باید از آن پرهیز کنند: مصرف یا استفاده از موادی که دارای سولفات و الکل هستند و استحمام با آب بسیار داغ.

 • طرز تشخیص پوست چرب: می‌توانید به‌سادگی از زیادی چربی در صورت، گردن، شانه‌ها و پشت کتف‌ها به چرب بودن نوع پوستتان پی ببرید. امکان دارد گاهی هنگام ظهر حس کنید که لازم است صورتتان را به خاطر چربیِ زیاد بشویید. همچنین انبساط زیادِ منافذ پوست و مسدود شدن سریع آن‌ها توسط خودِ چربیِ پوست از دیگر نشانه‌های پوست چرب است که این عوامل می‌تواند به ایجاد منافذ سیاه یا سفید، جوش و آکنه منجر شود اما خبر خوب این است که پوست چرب در برابر چین‌وچروک مقاومت بیش‌تری نسبت به سایر انواع پوست دارد.
  جوش و آکنه صورت

  علت داشتن پوست چرب: علت‌های ژنتیک، عدم تعادل هورمونی، شرایط اقلیمی مرطوب یا خشک شدن بیش‌ازحد پوست شما براثر شرایط بیرونی.

  مواردی که صاحبان پوست چرب باید از آن پرهیز کنند: برای این نوع از پوست، مواد آرایشی و بهداشتی که بر پایه‌ی چربی‌ها ساخته شده‌اند زیان‌بخش‌اند. به‌جای آن‌ها، بهتر است محصولات و موادی که بر اساس الکل و سولفات‌ها ساخته شده‌اند مورداستفاده قرار بگیرند.

  طرز تشخیص پوست ترکیبی: در این حالت پوست شما چرب بوده و منافذ آن بزرگ هستند و پوستتان در قسمت «تی» T شکل (شامل پیشانی، دماغ و چانه) چرب و در قسمت گونه‌ها و فک خشک است.

  علت داشتن پوست ترکیبی: علت‌های ژنتیک، وجود مواد برهم زننده‌ی تعادل در مواد آرایشی و بهداشتیِ مورد مصرف.

  مواردی که صاحبان پوست ترکیبی باید از آن پرهیز کنند: در مورد پوست ترکیبی شما باید به‌اصطلاح در دو جبهه بجنگید و برای قسمت‌های چرب و خشک صورت خود تا حد امکان مواد خاصِ آن قسمت (که در شرح پوست خشک و چرب گفته شد) و یا محصولات متعادل‌کننده را به کار ببرید. برای تمام صورت خود از یک نوع محصول استفاده نکنید مگر اینکه دارای خاصیت متعادل‌کننده باشد.

  طرز تشخیص پوست حساس: این نوع پوست به‌سرعت دچار سرخی، خارش، التهاب و خشکی می‌شود.
  تفاوت‌های پوست چرب و پوست خشک

  علت داشتن پوست حساس: عوامل بسیار زیادی باعث وجود پوست حساس می‌شوند. عوامل ژنتیک، شرایط اقلیمی، نوع آب مصرفی (سختیِ آب) عطر و مواد شیمیایی موجود در محصولات بهداشتی و آرایشیِ فرد.

  مواردی که صاحبان پوست حساس باید از آن پرهیز کنند: استفاده از محصولاتی با ترکیب شیمیایی قوی، دارای رنگ‌های سنگین، عطرهای مصنوعی. بهتر است حتی‌المقدور از محصولاتی که در آن‌ها مواد طبیعی به‌کاررفته استفاده کنید. یک قانون برای دارندگان پوست حساس وجود دارد و آن تست کردن هر محصول بهداشتی و آرایشی قبل از به کار بردن آن در صورت یا بدنشان است. به‌این‌ترتیب پول، زمان و سلامتی شما تا حد بیش‌تری حفظ خواهد شد.

  نکته‌ی ظریفی که نباید فراموش کنید این است که علاوه بر این پنج نوع پوست، عوامل دیگری نیز هستند که بر شرایط هریک از انواع پوست تأثیر می‌گذارند. این موارد عبارت‌اند از: تغییرات شرایط و خصوصیات پوست براثر گذشت زمان – شرایط محیط- تغییرات هورمونی بدن- مصرف دارو- آلرژی‌های مختلف.

  هنگام انتخاب لوسیون و مرطوب کننده به این نکته توجه داشته باشید که بین نوع پوست و شرایط حاکم بر پوست بدنتان می‌تواند تفاوت‌هایی وجود داشته باشد. «نوع پوست» همیشه با شماست ولی «شرایط پوست» گذرا است. به‌عنوان‌مثال اگر پوست شما از نوع چرب است این نوع از پوست کمابیش همیشه با شما خواهد بود ولی امکان دارد که به‌عنوان‌مثال در فصل بهار، پوست شما بیش‌تر چرب شود (شرایط محیط)؛ یا در سنین جوانی بیش‌تر دچار «آکنه» شوید (شرایط هورمونی). چنین مواردی نباید شما را در مورد نوع پوستتان به اشتباه بیاندازد. شرایط پوست مواردی هستند که بیش‌تر جنبه‌ی فردی دارند و می‌توانند در انواع مختلف پوست ظاهر شوند. هنگام خرید لوسیون و یا مرطوب کننده می‌توانید برحسب شرایطِ مرتبط با پوست (محیطی، هورمونی، آلرژی؛ سن) محصولات متفاوتی را نیز امتحان کنید ولی انتخاب اصلی شما باید انتخاب محصولاتِ مناسب با «نوع پوست» شما باشد.

چرا لوسیون و مرطوب کننده را باید تست کرد؟!

همیشه رسیدن فصل زمستان، رونق دوباره‌ای به انتخاب انواع لوسیون و مرطوب کننده‌ها می‌دهد و چه‌بسا که شما نیز بخواهید محصولات جدیدی را در این مورد امتحان کرده یا نسبت به محصولی که در حال حاضر مورداستفاده قرار می‌دهید اطلاعات و اطمینان بیش‌تری کسب کنید یا شاید محصولی خاص موردتوجه شما قرار گرفته باشد که برای اولین بار قصد استفاده از آن را دارید. در این صورت، با توجه به تنوع فوق‌العاده زیادِ انواعِ مرطوب کننده و لوسیون در بازارهای داخلی و خارجی، لازم است که پس از انجام مراحل تشخیص نوع پوستِ بدنتان و تحقیق و خرید مرطوب کننده و لوسیون مناسب، ابتدا اقدام به تست محصول نمایید. انجام تست، به‌خصوص در مورد مرطوب کننده یا انواع لوسیون که برای اولین بار مورداستفاده‌ی شما قرار می‌گیرند ضروری‌تر است. همچنین انجام تست برای دارندگان پوست حساس یا دارای آلرژی، همیشه توصیه می‌شود. حتی درصورتی‌که پوست شما فاقد حساسیت یا مسئله‌ی آلرژی باشد، آزمایش محصول و علائم ظاهری و نیز حسی که پس از مصرف آن دارید، در شناسایی دقیق و انتخاب صحیح‌ترِ لوسیون و مرطوب کننده که مناسبِ شما باشد بسیار مفید خواهد بود. فراموش نکنید که پوست شما دربرگیرنده‌ی بخش بزرگی از هویت شماست و هرقدر به آن برسید بازهم کم است!
تست لوسیون و مرطوب کننده

تست لوسیون و مرطوب کننده

پوست گردن، ناحیه‌ی مناسبی برای تست انواع مواد مراقبتی و بهداشتی پوست؛ حتی لوسیون و مرطوب کننده محسوب می‌شود زیرا پوست گردن، نازک‌تر و حساس‌تر است و به همین دلیل، اگر لوسیون یا هر محصول بهداشتی یا آرایشی در قسمت گردن شما جواب مثبت بدهد؛ می‌توانید از مناسب بودن آن برای پوست صورتتان مطمئن شوید. اگر هم مشکلی پیش آمد بهتر است که به‌صورت محدود در گردنتان تجربه شود تا در صورتتان.
توجه داشته باشید که به‌طورکلی هر محصولی که بر گردن تست می‌کنید؛ اگر حاوی «اسید گلیکولیک»، «اسید لاکتیک»، «اسید سالیسیلیک» یا مواد لایه‌بردارها باشد، ممکن است به‌طور طبیعی پوست گردنتان کمی صورتی‌رنگ شود، اما این حالت، معمولاً در عرض 10 الی 15 دقیقه باید از بین برود.

منابع

وب سایت SkinCare ارائه دهنده روشهای مراقبت از پوست
وبلاگ reneerouleau
وب سایت tatcha

نظرات کاربران
(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*