حالت شب یا روز
اطلاعیه های مجله

بزودی منتشر خواهد شد.

اطلاعیه وجود ندارد.
لیست علاقمندی ها
رفتن به فروشگاه
حالت شب یا روز
اطلاعیه های مجله

بزودی منتشر خواهد شد.

اطلاعیه وجود ندارد.
لیست علاقمندی ها
رفتن به فروشگاه

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

زمان مطالعه: 9 دقیقه

اگر بخواهیم دست‌های زیبایی داشته باشیم، رسیدگی به ناخن‌ها و انجام کارهایی مانند کاشت و ژلیش کافی نیست. حتی اگر ناخن‌های طبیعی را نیز سالم نگه داریم، تغذیه رسانی و تقویت بسیاری لازم است و از کرم‌ها و محصولات بسیاری باید استفاده گردد. آسان‌ترین مرحله از رسیدگی به دست‌ها مصرف کرم مرطوب کننده و آبرسان است. بعدتر می‌توانیم به سراغ محصولات تقویت کننده ناخن و… برویم. دست‌ها ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوند و به این دلیل که تماس زیادی با محیط بیرون دارند و مستقیما به اشیا و اجسام برخورد می‌کنند در خطر زیادی باشند. یکی از این مشکلات پوسته پوسته شدن اطراف ناخن است که علل مختلفی دارد. به این منظور، درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن نیز دارای تنوع است و نیاز است بررسی شود. پیش از پرداختن به درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن باید بپرسیم که آیا دوست دارید دست‌هایی زیبا داشته باشید؟ اگر پاسختان بله است این مقاله می‌تواند به شما کمک کند.

 

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

 

بیشتر بخوانید: کاشت یا ژلیش؟ کدام را انتخاب کنم؟

می‌خواهم دست‌هایی زیبا داشته باشم!

به جای درستی آمدید. در این جا قرار است به مشکلات پوستی دست و علی الخصوص درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن بپردازیم. در ابتدا باید ببینیم که چرا این قسمت از پوست بیش از نقاط دیگر صدمه می‌بیند و خشکی، جدا شدن از بافت بدن و حتی ایجاد زخم را تجربه می‌کند. اما همین جا بگوییم که نگران نباشید. این مشکل چیزی نیست که باعث نگرانی شما شود، چرا که بسیار معمول و دوره‌ای است و با محرک‌های محیطی و فاکتورهای دیگر کنترل می‌شود. نگرانی در رابطه با داشتن پوسته پوسته‌های اطراف ناخن در صورتی جایز است که درمان‌های خانگی و استفاده از محصولات معمول جوابگو نباشد و درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن را باعث نشود؛ در غیر این صورت و برای داشتن دست‌هایی زیبا، لازم است ببینید چه چیزی باعث شده که پوست دستتان این گونه واکنش نشان دهد و راه حل نهایی چیست؟

 

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

 

بیشتر بخوانید: ده راه برای افزایش رشد ناخن‌ها

عوامل محیطی

محیط بیرونی دارای فاکتورهای متنوع با اثرات شدید یا کم است که گاه قابل کنترل و گاه غیر قابل کنترل اند. به عنوان مثال آب و هوا یک فاکتور محیطی است که شما قادر به تغییر آن نیستید؛ اما می‌توانید انتخاب کنید که تا چه حد در معرض آن قرار بگیرید و با مشکلاتی که پیش رویتان می‌گذارد دست و پنجه نرم کنید. عوامل محیطی که ما را ملزوم به دانستن طریقه درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن کی‌کنند به شرح زیر اند:

پوست خشک

هر آن چه باعث خشک شدن پوست شود و به محیط بیرون ( نه عامل ژنی، تغییرات هورمونی و مواردی از این قبیل) مربوط باشد، علتی برای پوسته پوسته شدن اطراف ناخن است. در فصول سرد و به خصوص زمستان، هوا خشک می‌شود و دمای آن کاهش می‌یابد. اگر در همان فصول پوستتان را در معرض رطوبت و بخار زیادی قرار دهید می‌بینید که تاثیر فصل بر آن کم شده و درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن نیز آسان می‌شود.

 

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

 

بیشتر بخوانید: ترندهای 1400 برای ناخن‌ها کدام اند؟

علاوه بر دما و رطوبت، استفاده از موادی مانند صابون نیز پوست را خشک می‌کند و در طولانی مدت ترک، قرمزی، خارش یا حتی زخم به وجود می‌آورد. مواد صابونی به علت داشتن pH نابرابر با pH طبیعی پوست تهاجمی عمل می‌کنند و تعادل اسیدیته پوست را به هم می‌ریزند؛ این مواد همچنین چربی مفید پوست را به همراه چربی اضافه از بین می‌برند و مشکلات زیادی از جمله خشکی به وجود می‌آورند.

بیشتر بخوانید: 5 روش مراقبت از پوست در پاییز

نیاز به درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن علاوه بر نشانه‌های ظاهری، با خارش، ترک، قرمزی و کدری و احساس کشیدگی در پوست ضروری می‌شود. درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن ناشی از خشکی پوست آن قدر راحت است که توصیه‌های زیر را دربرمی‌گیرد:

 • از شوینده‌های ملایم استفاده کنید.
 • کرم مرطوب کننده و آبرسان را دم دستتان بگذارید و مدام به دست‌های خود بزنید. پس از شستن دست‌ها از این کرم‌ها استفاده کنید و هرگز فراموش نکنید که این کار خشکی پوست را تشدید می‌کند.
 • از شستن دست‌ها با آب گرم، داغ یا خیلی سرد اجتناب کنید.
 • از شستن بی‌رویه و بیش از اندازه دست‌ها خودداری کنید. این کار لایه مرطوب و چربی مفید پوست شما را از بین می‌برد و آن را با مشکلات بسیاری روبرو می‌کند. این گونه پوست هیچ لایه محافظی ندارد و حساس و آسیب پذیر خواهد شد.
 • اگر از دستمال مرطوب یا دستمال کاغذی مخصوص استفاده می‌کنید، مراقب باشید که این محصولات دارای اسانس مضر و مواد تحریک کننده نباشند.
 •  شستن دست‌ها را به علت درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن رها نکنید. این کار برای سلامتی شما خطرناک است.
 • عطرها و اسانس‌ها، مواد آنتی باکتریال قوی، مواد نگهدارنده مانند فرمالدهید، ایزوتیازولینون‌ها، کوکامیدو پروپیل بتائین و… از جمله مواد شیمیایی تهاجمی و آسیب رسانی اند که بهتر است در شوینده‌های شما نباشند. همه افراد به این ترکیبات واکنش نشان نمی‌دهند، اما این ترکیبات تحریک کننده اند و قابلیت پدید آوردن مشکلات بسیار را دارند.

 

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

 

بیشتر بخوانید: دوش آب گرم بهتر است یا آب سرد؟ چرا؟

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی، که به علت وجود اشعه UVB در آفتاب رخ می‌دهد، اصطلاحی است که برای تاثیر این اشعه فرابنفش بر پوست و قرمزی، تورم و پوست انداختن آن به کار می‌رود. این اتفاق گاه بسیار دردناک است و باعث سوزش می‌شود. آفتاب سوختگی همچنین بر شکل ظاهری پوست تاثیر زیادی دارد و مواردی مانند درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن را ضروری می‌کند. برآمدن پوست ود دلیلی برای پوسته پوسته شدن آن است. آفتاب سوختگی چنین اثری دارد. البته این پدیده موقتی است و پس از گذشت یک یا دو هفته بهتر می‌شود، یا این که با روش‌های درمانی مانند استفاده از پماد و… زودتر خوب شود. اگر در این دوران پوست را دست‌کاری کنید بعدا دچار مشکل می‌شوید. برای مثال اگر پوست اطراف ناخن را بکنید، باید درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن را انجام دهید. استفاده از ضد آفتاب تنها راه رهایی از این عامل محیطی است.

 

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

 

بیشتر بخوانید: 6 مدل از بهترین ضد آفتاب ها و ویژگی‌هایشان

مکیدن انگشتان

بسیاری از کودکان با عادت مکیدن انگشتان خود، به خصوص انگشت شست بزرگ می‌شوند و در سنین پیش از مدرسه این عادت را دنبال می‌کنند. مکیدن پوست باعث خشکی آن می‌شود و به مرور اطراف ناخن‌ها را نیز ضعیف می‌کند. اگر فرزند شما به درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن نیاز دارد و یا عادت کرده انگشت‌های خود را در دهان قرار دهد، با روش‌های مختلف او را ترک دهید. اگر چنین عادتی در او وجود ندارد اما اطراف ناخن‌هایش پوسته پوسته است، لازم است چاره دیگری بیندیشید.

بیشتر بخوانید: پاهای زیبا برای صندل | آشنایی با روش‌های حفظ سلامت و زیبایی پا

 

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

 

عوامل غیر محیطی

احتمال ابتلا به پوسته پوسته شدن اطراف ناخن با انواع بیماری‌ها، مشکلات پوستی و حساسیت‌ها گسترش می‌یابد و به همین علت تصور رایج درباره درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن مصرف ویتامین است. لازم به ذکر است که اگر پوست به طور ژنتیکی خشک باشد احتمال بروز این علائم بیشتر است.

آلرژی

پوست بسیار حساس است و تقریبا می‌توان گفت که از دیگر ارگان‌های بدن زودتر واکنش نشان می‌دهد. این لایه بیرونی و دوست داشتنی، با چیزهایی مثل جواهرات ارزان قیمت تحریک می‌شود و شروع به تورم، تاول، قرمزی و خارش می‌کند. اگر این تغییرات در پوست کناره ناخن و برای مثال به علت استفاده از یک انگشتر رخ بدهند به درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن نیاز داریم. حساسیت به لاتکس نیز بسیار رایج است و ممکن است باعث شوک آنافیلاکسی شود که بسیار خطرناک است. حساسیت پوستی به مواد غذایی، فصل و هر چیزی که فکرش را بکنید سبب شده که کنده شده پوست دور ناخن در اکثر ماها دیده شود و به آن توجه نکنیم یا علت آن را ندانیم. به هر حال، بهتر است تلاش کنیم عوامل آلرژی‌زا را بشناسیم و ببینیم که پوستمان به کدام یک واکنش دارد و از آن دوری کنیم.

 

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

 

بیشتر بخوانید: آیا حساسیت فصلی بهاری بر پوست نیز اثرگذار است؟

کمبود یا بسبود انواع ویتامین، مسمومیت A و کمبود نیاسین

مصرف بیش از حد یا ناکافی برخی ویتامین‌ها اثر مستقیمی بر پوست داشته و فرد را ملزم به دانستن چگونگی درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن می‌کند. ویتامین B3 یا نیاسین با کمبود خود می‌تواند پلاگر و درماتیت را به وجود بیاورد. اگر بدن ویتامین A بیش از حدی دریافت کند، پوست به راحتی تحریک شده و پوسته پوسته خواهد شد.

اگزمای دست

التهاب پوستی که نشانه‌های واضح ظاهری را رقم بزند و از حساسیت، وراثت و محیط نشأت گرفته باشد اگزما نام دارد. اگزما خود را به شکل ضایعات قرمزی که نیاز به خارش شدید دارند نشان می‌دهد و دو شکل مرطوب و خشک دارد. نوع مرطوب آن شامل تاول‌های ریز که ممکن است بترکند و ترشحاتی را در پی داشته باشند و نوع خشک آن به شکل سوزش، خارش، خشکی بیش از اندازه و موضعی پوست و ترک و زخم می‌باشد. اگزما در هر نوع خود با آلرژی شدت می‌گیرد و می‌تواند منجر به عفونت شود.

توصیه می‌شود که تا حد امکان دست‌ها را در معرض صابون و الکل قرار ندهید و به مواد حساسیت‌زا نیز دقت کنید. شستن پوست با آب گرم یا داغ اگزما را تشدید می‌کند و روند درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن را مختل می‌سازد.

 

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

 

بیشتر بخوانید: آیا سرطان پوست کشنده است؟

پسوریازیس

ضرورت درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن ممکن است نشانه‌ای برای درگیری با پسوریازیس باشد. پسوریازیس یک بیماری پوستی خود ایمنی است که ژنتیکی بوده و با فشار عوامل محیطی بروز پیدا می‌کند. در پسوریازیس سلول‌های مرده پوست روی هم جمع می‌شوند و صدفک‌هایی را پدید می‌آورند. تکه‌های ضخیم قرمز رنگ پوستی و فلس‌های نقره‌ای رنگ از نشانه‌های پسوریازیس هستند که می‌توانند دردناک و تحریک پذیر باشند. این بیماری رشد بیش از حد سلول‌ها و تجمع سلول‌های مرده روی پوست، تورم، پوسته پوسته شدن و صدمات مختلف را رقم می‌زند و قابل گسترش به سایر نقاط پوست است. درمان پوسته وسته شدن اطراف ناخن با کنترل پسوریازیس تسهیل می‌گردد.

بیشتر بخوانید: پسوریازیس و اگزما؟ چگونه تشخیص دهیم؟

 

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

 

کراتولیز لایه برداری

کراتولیز لایه برداری شرایطی است که می‌تواند باعث تاول شود. این شرایط اکثرا در دمای بالا رخ می‌دهد و به همین علت در تابستان رایج‌تر است. در نتیجه پوست خشک، قرمز و ترک خورده می‌شود و اطراف ناخن‌ها نیز از این موضوع در امان نمی‌مانند. درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن با وجود این مشکل، همچون اکثر مشکلاتی که با محیط سر و کار ندارند و بیماری محسوب می‌شوند، به مشورت با پزشک نیاز دارد؛ اما با استفاده از مرطوب کننده و آبرسان و عدم مصرف مواد صابونی بهتر می‌شود.

سندروم پوست اندازی آکرال

سندروم پوست اندازی آکرال از بدو تولد و در سنین زیر 5 سالگی آغاز شده و دست و پا را پوسته پوسته می‌کند. این پوسته پوسته شدن دردناک نیست اما طبف گسترده‌ای دارد و لایه در معرض پوست را قرمز، خش‌دار و حساس می‌کند. سندروم پوست اندازی آکرال درمان خاصی ندارد و مانند پسوریازیس کنترل شده یا به طور موقت از بین می‌رود. درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن با دارا بودن این مشکل پوستی، به وسیله مصرف مسکن و پمادهای مربوطه آسان‌تر است و ممکن می‌شود.

بیشتر بخوانید: استفاده از لنز چشم، بایدها و نبایدها

 

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

 

سندروم کاوازاکی

سندروم کاوازاکی اغلب کودکان زیر 5 سال را درگیر می‌کند و مانند سندروم پوست اندازی آکرال نادر است؛ اما خطر بیشتری دارد و ممکن است منجر به مرگ شود. این بیماری نیز پوست را پوسته پوسته می‌کند و باعث تب و تورم می‌شود.

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

تا این جای کار، بیشتر به موضوع سلامت پوست و دلایل پزشکی ابتلا به این معضل پرداختیم. جدای از آن، این روزها زیبا نگه داشتن ناخن‌ها و درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن یک هدف برای جذاب‌تر شدن است و تنها به سلامتی مربوط نیست. یک بار دیگر هم می‌گوییم که اگر می‌خواهید دست‌هایی زیبا داشته باشید به جای درستی آمده اید. کاربرد اولیه ناخن‌ها دفاع و محافظت از نوک انگشتان است. به این طریق می‌توانیم از دست‌های خود استفاده کنیم و اشیاء را جابه‌جا نماییم. ناخن‌ها از کراتین ساخته شده اند، که همان پروتئین ساختاری مو است.

 

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

 

بیشتر بخوانید: 30 ماده غذایی سرشار از فیبر

ساختار ناخن‌ها، دارای چند لایه است که می‌توانند از هم جدا شوند و درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن را ضروری کنند. درای درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن لازم است نکات زیر را رعایت کنید:

 • دست‌هایتان را در معریض آب گرم قرار ندهید و مدت زمان تماس با آب در هر دمایی را کاهش دهید.
 • از ناخن‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید.
 • کاشت، ژلیش و تکنیک‌های دیگر زیباسازی ناخن‌هایتان را به دست افراد حرفه‌ای بسپارید.
 • اگر اطراف ناخن‌های شما درد و خونریزی دارد به پزشک مراجعه کنید.
 • در بسیاری از موارد، کمبود آهن نیاز به درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن را رقم می‌زند. رژیم غذایی خود را تغییر دهید و از مکمل‌های دارای آهن استفاده کنید. سیب زمینی پخته با پوست، صبحانه حاوی غلات غنی شده، گوشت کم چرب، عدس، اسفناج و لوبیا سفید منابع خوبی برای تامین آهن هستند. به یاد داشته باشید که مصرف آهن بی‌رویه و بیش از 25 میلی گرم در روز بدن را در هضم زینک دچار مشکل می‌کند و مشکلات دیگری به همراه می‌آورد. پس از پزشک کمک بخواهید و به توصیه‌های وی گوش کنید.
 • پوست اطراف ناخن‌های خود را مرطوب نگه دارید.
 • از بیوتین استفاده کنید.
 • از دستکش استفاده کنید.
 • پیش از شنا کردن و رفتن به استخر، به پوست دست‌هایتان لوسیون و کرم مرطوب کننده و آبرسان بزنید.
 •   از کرم‌های OTC استفاده کنید.
 • می‌توانید از مرطوب و احیا کننده‌های بیعی مانند آلوئه ورا بهره ببرید. روغن نارگیل، روغن زیتون، عسل و وازلین نیز به درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن کمک خواهند کرد.

 

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

 

بیشتر بخوانید: بستن شال و روسری به روش سال نو

 

درمان پوسته پوسته شدن اطراف ناخن

سوگند شریفی

سوگند شریفی دانشجوی تئاتر دانشگاه تهران، عاشق و شیفته حوزه آرایشی بهداشتی است و هنر را آمیخته با زیبایی می‌داند. او فعالیت‌های آنلاین را دوست دارد و می‌گوید اینترنت بهترین اختراع بشر است. می‌نویسد و می‌خواهد با این کار چیزهایی که می‌داند را در دسترس همه قرار دهد‌. چون مد، زیبایی و سلامت باید برای همه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته های پیشنهادی