کرم ضد چروک چه عوارضی دارد؟

عوارض محصولات جوان کننده برای پوست

زمان مطالعه: 6 دقیقه

از جمله پرطرفدارترین محصولات مراقبت از پوست کرم ضد چروک، کرم سفت کننده، کرم روشن کننده، کرم ضد لک و به طور کلی محصولات ضد پیری هستند. تقریبا همه برندهای مربوط به این حوزه، دست کم یک مورد از این محصولات را تولید کرده و وارد بازار کرده اند. به این معنا که اگر بخواهید محصولی جوان کننده تهیه کنید، دستتان در انتخاب باز است. مردم همواره لوسیون و کرم ضد چروک خریداری می‌کنند، با این امید که بتوانند استحکام پوست خود را به دست آورند و باز هم مانند جوانی الاستیسیته پوستشان را احساس کنند. اما سوال این جا است که آیا این محصولات کار می‌کنند؟ کرم ضد چروک چه عوارضی دارد؟ چگونه می‌توان آسیبی که در طی طولانی مدت، توسط عواملی همچون UVA و… ایجاد شده، توسط یک محصول از بین رفته یا کاهش یابد؟

همه چیز به محتویات این محصولات و مدت زمان استفاده از آن‌ها بستگی دارد. کرم ضد چروک چه عوارضی دارد؟ باید بگوییم که کرم ضد چروک و محصولات ضد پیری بدون نسخه به عنوان دارو طبقه بندی نمی‌شوند و به دنبال آن، تحقیقاتی علمی گسترده برای تثبیت اثر بخشی آنان انجام نشده است.

 

خرید این محصول

 

کرم ضد چروک چه عوارضی دارد؟

محتویات کرم ضد چروک

محصولات جوان کننده دارای وجه تشابه با یکدیگر بوده و محتویات ثابتی در آن‌ها وجود دارد. اصلی‌ترین نکته درباره کرم ضد چروک این است که دارای مرطوب کننده، آن هم به مقدار زیاد باشد. مرطوب کننده خود به تنهایی قادر است ظاهر پوست را بهتر کند و نمای چین و چروک‌ها را بهبود بخشد. با رطوبت دهی، پوست به طور موقت حجیم می‌شود و نرمی خود را حفظ می‌کند. مواد مرطوب کننده شامل آب، روغن‌ها، پروتئین، موم، گلیسیرین، لاکتات، اوره و… در قالب ژل، کرم، لوسیون و سرم می‌باشند. اگر بخواهیم ساده بگوییم، کرم ضد چروک اغلب مرطوب کننده‌ای با مواد فعال است که مزایای بیشتری نسبت به مرطوب کننده‌های معمولی دارد.

این محصول با مواد مخصوص موجود در خود برای بهبود رنگ، بافت، خطوط ریز و چین و چروک‌های پوست در نظر گرفته شده است. همان طور که پیش‌تر نیز گفتیم، برای دانستن این که کرم ضد چروک چه عوارضی دارد؟ و اثرگذاری آن چگونه است بایستی مواد درون هر محصول را به طور جداگانه بررسی کنیم و بدانیم که علاوه بر محتویلات فعال کرم ضد چروک، نوع پوست و تداوم استفاده از محصولات نیز دارای اهمیت است. برخی از مواد متداولی که باعث بهبود ظاهر پوست می‌شوند در لیست زیر قرار دارند:

 

خرید این محصول

 

 • رتینوئیدها: این مواد در واقع مشتقات ویتامین A هستند که پراستفاده‌ترین ترکیب ضد چروک به شمار می‌روند. رتینوئیدها انواع مختلفی مانند رتینول، ترتینوئین، رتینوئیک و رتینالدئید دارند و به صورت موضعی برای کمک به ترمیم پوست چروکیده، آسیب دیده، حاوی صدمات وارده از سوی UVA و… استفاده می‌شوند.
 • ویتامین C: ویتامین C یا آسکوربیک اسید یک آنتی اکسیدان قوی است و از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. رادیکال‌های آزاد الکترون‌هایی هستند که یک جفت خود را از دست داده و در برخورد با سایر الکترون‌ها به دنبال جفت از دست داده خود، واکنش نشان داده و مولکول مورد نظر را به الکترونی با بار منفی تبدیل می‌کنند. داستان رادیکال‌های آزاد با پوست نیز همین است، مولکول‌های اکسیژن ناپایدار سلول‌های پوست را می‌شکنند و چرخه‌ای معیوب که سبب تخریب سلولی و ایجاد چین و چروک است پدید می‌آورند. ویتامین C  الکترون از دست رفته رادیکال‌های آزاد را جبران می‌کند، بی آن که خود به رادیکال آزاد تبدیل شود. به همین دلیل برای کاهش چروکیدگی و آسیب‌های ناشی از نور خورشید مفید است.
 • آلفا هیدروکسی اسیدها: AHA یا آلفا هیدروکسی اسید شامل گلیکولیک اسید، لاکتیک اسید و سیتریک اسید است به لایه برداری پوست و حذف سلول‌های مرده کمک می‌کند. استفاده منظم از این ماده به جذب بهتر سایر محصولات کمک کرده و در ایجاد سلول‌های تازه پوستی موثر است. به این ترتیب خطوط ریز کاهش می‌یابند و تولید رنگدانه نیز کنترل می‌شود.

 

خرید این محصول

 

 • کوآنزیم Q10: این ماده نیز از پوست در برابر آسیب‌های نور خورشید محافظت می‌کند و چین و چروک‌های ریز اطراف چشم را کاهش می‌دهد.
 • پپتیدها: پپتیدها به طور طبیعی در موجودات زنده وجود دارند و در برخی موارد می‌توانند محرک ساخت کلاژن باشند. با افزایش کلاژن سازی، که پروتئین ساختاری اصلی پوست است، بافت پوست ظاهر بهتری به خود می‌گیرد و در صورت امکان برخی از چین و چروک‌ها از بین می‌روند.
 • عصاره چای سبز: بسیاری از کرم‌های ضد چروک از این عصاره استفاده می‌کنند؛ چرا که ضد التهابی قوی و دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است.
 • عصاره هسته انگور: این ماده یک ضد التهاب کارآمد با خواض ضد التهابی است که احتمال دارد در تولید کلاژن موثر باشد.
 • نیاسین آمید:  نیاسین آمید از ترکیبات مشهور نیاسین یا ویتامین B3 بوده و باعث احتباس آب در پوست، جلوگیری از تبخیر آب تا مدت طولانی و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست می‌انجامد.

کرم ضد چروک چه عوارضی دارد؟ تضمین نشده است!

مهم‌ترین مشکل در رابطه با کرم ضد چروک این است که ارزیابی ایمنی و اثر بخشی آن بدون تضمین است و از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا یا FDA به عنوان لوازم آرایشی و فاقد ارزش پزشکی طبقه بندی می‌شود. بنابراین FDA آن‌ها را با دقت کمتری نسبت به دارو‌ها ارزیابی می‌کند. محصولات آرایشی و بهداشتی از نظر ایمنی و اثر بخشی، مانند داروهایی که آزمایش‌های دقیقی بر آن‌ها انجام شده نیستند و از آن جایی که FDA تنها ایمنی آن‌ها را در نظر می‌گیرد و اثر بخشی آن‌ها را نمی‌سنجد، نمی‌توان مطمئن بود که یک کرم ضد چروک واقعا چین و چروک را کاهش دهد؛ تنها می‌توان ایمان داشت که یک محصول مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا به پوست آسیب نمی‌زند.

 

خرید این محصول

 

برای دانستن این که کرم ضد چروک چه عوارضی دارد؟ به این نکات توجه کنید:

 • قیمت محصول: قیمت محصول معیاری برای برتری محصول نیست. یک محصول گران ممکن است کیفیت کمتری نسبت به یک محصول ارزان داشته باشد و بالعکس.
 • دوز مواد فعال: مواد فعال موجود در کرم ضد چروک و کرم روشن کننده و کرم ضد لک و کلیه محصولات ضد پیری بدون نسخه از مواد فعال موجود در داروها و کرم‌های نسخه‌ای ضد چروک کمتر است. به همین دلیل نتایج بر آمده از استفاده از این محصولات محدود، کوتاه مدت و با صبر زیاد پدید می‌آید.
 • محتویات متعدد: مواد اولیهمتعدد یک محصول اثر بخشی بیشتر آن محصول را باعث نمی‌شود. ممکن اسن یک کرم ضد چروک تنها یک ماده موثر داشته باشد و از محصولی با سه ماده موثر بهتر عمل کند. همچنین استفاده از چندین محصول ضد چروک به صورت همزمان نه تنها روند رفع خطوط را تسریع نمی‌کند، بلکه باعث تحریک پوست و صدمه به آن می‌شود.
 •  نتیجه دهی محدود: طرز استفاده از کرم ضد چروک معمولا به طور روزانه و دو بار در روز بوده و پس از چندین هفته می‌توان نتایج جزیی ناشی از آن را بررسی کرد. اگر استفاده از محصول متوقف شود پوست نیز به حالت اولیه خود بازمی‌گردد.
 • عوارض جانبی: و اما می‌رسیم به مبحث اصلی: کرم ضد چروک چه عوارضی دارد؟ برخی از محصولات ممکن است پوست را تحریک کنند و عوارضی همچون بثورات، سوزش، التهاب و قرمزی را به دنبال داشته باشند. برای پیشگیری از این احتمال لازم است که دستور العمل مصرف محصول را به خوبی دنبال کنید و درباره آن اطلاعات کافی داشته باشید. علاوه بر واکنش‌های آلرژیک، ایجاد آکنه و کومدون‌زایی از جمله احتمالات استفاده از کرم ضد چروک نامناسب است.
 • نوع پوست: گاه از یک محصول راضی هستید و آن را به دیگران پیشنهاد می‌کنید و آن‌ها نتیجه خوبی دریافت نمی‌کنند. گاه فردی به شما محصولی پیشنهاد کرده و اصرار دارد که آن را تهیه کنید و کرم مورد نظر به پوستتان نمی‌سازد. پوست انواع مختلفی دارد و پاسخ سوال کرم ضد چروک چه عوارضی دارد؟ را نیز متفاوت می‌کند.

 

خرید این محصول

 

در انتها

پیش از استفاده از هر گونه کرم یا لوسیون جوان کننده و فکر به این که کرم ضد چروک چه عوارضی دارد؟ بهتر است سبک زندگی خود را به سویی ببرید که از این چروک‌ها پیشگیری شود. کرم ضد چروک بسته به تعداد دفعات استفاده از آن، نوع و مقدار ماده فعال موجود در خود ظاهر خطوط را بهبود می‌بخشد و به تنهایی نمی‌تواند پوست را صاف، مستحکم و روشن کند.

برای بهبود ظاهر جوان پوست بهتر است روش‌های زیر را امتحان کنید:

مراقب پوستتان باشید، آفتاب در کمین است

قرار گرفتن در معرض UV باعث تخریب سلولی و تسریع روند پیری است و تولید ملانین را افزایش داده، پوست را خشن، دارای افتادگی، لک و چین و چروک می‌کند. مهم‌ترین عامل پیری نور خورشید است، نوری که ناهماهنگی رنگی و لک‌های کوچک و بزرگ نیز پدید می‌آورد. خود را معرض آفتاب قرار ندهید و زمانی که در معرض آن هستید را محدود کنید، از لباس آستین بلند، دستکش و کلاه آفتاب‌گیر استفاده کنید و مهم‌تر از همه ضد آفتاب بزنید.

 

خرید این محصول

 

ضد آفتاب، یک محصول ضروری

شاید بتوان گفت که مهم‌ترین محصول مراقبت از پوست ضد آفتاب است. این محصول از سوی FDA به عنوان دارو شناخته شده و باید مصرف شود. SPF استاندارد ضد آفتاب حداقل 30 و در وضعیت ایده آل 30 یا بیشتر است. ضد آفتاب باید طیف گسترده باشد و هم UVB و هم UVA را مهار کند. از این محصول به مقدار زیاد استفاده کنید و خساست به خرج ندهید. هر دو ساعت یک بار ضد آفتاب را تمدید کنید و اگر در حال شنا یا تعریق هستید، محصول را دوباره استفاده کنید.

مرطوب کننده راز جوانی شماست

مرطوب کننده‌ها نمی‌توانند از ایجاد چین و چروک جلوگیری کنند، اما آب را در پوست نگه می‌دارند و چین و چروک‌ها را به طور موقت می‌پوشانند.

سیگار را کنار بگذارید

سیگار کشیدن رگ‌های خونی را در بیرونی‌ترین لایه‌های پوست باریک می‌کند و به کلاژن و الاستین آسیب می‌زند. در نتیجه فیبرهایی که به پوست استحکام و خاصیت ارتجاعی می‌دهد صدمه دیده و پوست شروع به افتادگی و چروک شدن می‌کند. حتی اگر سال‌ها سیگار می‌کشیدید، باز هم می‌توانید رنگ و بافت پوست خود را بهتر کنید و با ترک سیگار از ایجاد چروک‌های تازه پیشگیری کنید.

عوارض محصولات جوان کننده برای پوست

سوگند شریفی

سوگند شریفی دانشجوی تئاتر دانشگاه تهران، عاشق و شیفته حوزه آرایشی بهداشتی است و هنر را آمیخته با زیبایی می‌داند. او فعالیت‌های آنلاین را دوست دارد و می‌گوید اینترنت بهترین اختراع بشر است. می‌نویسد و می‌خواهد با این کار چیزهایی که می‌داند را در دسترس همه قرار دهد‌. چون مد، زیبایی و سلامت باید برای همه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته های پیشنهادی