روش برنامه ریزی

7 روش برنامه ریزی و هدف گذاری برای سال جدید

زمان مطالعه: 6 دقیقه
5/5 - (3 امتیاز)

حتما درباره انواع روش برنامه ریزی و راه‌های مختلف هدف گذاری و داشتن سبک زندگی سالم در سال جدید شنیده اید و یا دست کم یک بار آن را امتحان کرده اید. این که بنشینید و برای خود لیستی از آرزوها، اهداف و چیزهایی که می‌خواهید امسال به آن‌ها برسید را بنویسید عالی و لذتبخش است، اما مشکل این جا است که باید تمام کارهای لیست را انجام دهید! بله، مرحله سخت روش برنامه ریزی عملی کردن برنامه‌ها و تداوم و تکرار آن اعمال است. در واقع شما برنامه ریزی می‌کنید تا عادت‌های جدیدی داشته باشید، نه این که فقط کارهایی تازه انجام دهید و پس از مدتی از آن‌ها خسته شوید.

ایجاد عادت به زمان و انرژی نیاز دارد، همان طور که سالیان زیادی کارهایی یکسان انجام دادید و اکنون به فردی که هستید تبدیل شده اید، برای تغییر این فرد نیز باید به خود وقت دهید. پروسه طولانی بهبود وضعیت روحی و جسمی و در کل کیفیت زندگی شما می‌تواند ناامید کننده باشد، اما باید بدانید که در مسیر آن از مزایای زیادی برخوردار خواهید شد که خیلی هم سریع است.

اگر در سال گذشته روش برنامه ریزی را برای داشتن رژیم غذایی سالم، ترک سیگار، حفظ روتین پوستی خوب، تناسب اندام، ورزش و… به کار برده اید و موفق نشدید بهتر است امسال نیز تلاش خود را بکنید، البته با روش برنامه ریزی تازه‌تر. راهی که در سال گذشته امتحان کردید را کنار بگذارید و ببینید آن چه می‌گوییم به دردتان می‌خورد یا نه. فراموش نکنید که مهم‌ترین نکته ایجاد تغییرات طولانی مدت است. نه هیچ چیز دیگری.

بیشتر بخوانید: چرا نباید نان سفید بخورم؟

 

روش برنامه ریزی

 

روش برنامه ریزی

1. رویاهای بزرگ داشته باشید اما واقع نگری را از یاد نبرید.

قرار است قدم‌های کوچک برداریم و کارمان را با تغییرات جزئی شروع کنیم، اما این به معنای نداشتن رویاهای بزرگ نیست. خود را سرزنش نکنید و در روش برنامه ریزی خود اهداف جسورانه داشته باشید. مثلا اگر می‌خواهید در یک رشته ورزشی حرفه‌ای باشید اما اضافه وزن دارید، کار خود را با کم کردن 1 کیلوگرم و روش برنامه ریزی برای آن شروع کنید. هدف‌های بزرگ خجالت آور نیستند، اما رویاپردازی بیش از حد درباره آن‌ها جلوی عملتان را می‌گیرد. برای هدف و آرزوی خود بجنگید و این کار را با انجام دادن کارهای کوچک و آهسته برای آن انجام دهید.

روش برنامه ریزی شما باید به گونه‌ای باشد که کارهای کوچک و مهم در راستای هدف اصلی‌تان انجام شوند. شما برای دیگران الهام بخش خواهید بود، حتی اگر هدفی که برایتان بزرگ است برای دیگران آسان به نظر برسد. برای روش برنامه ریزی سال جدید تنها بر یک هدف تمرکز کنید.

بیشتر بخوانید: 8 راه خانگی برای درمان جوش

 

روش برنامه ریزی

 

 2. رویاهای بزرگ خود را به قدم‌های کوچک تبدیل کنید.

همین گونه که گفتیم قرار نیست یک شبه به آن چه می‌خواهیم برسیم و یا عادتی را در زندگی خود جا دهیم. برای این کار نباید به انتهای مسیر نگاه کنیم، بلکه باید حواسمان به جلوی پایمان باشد. اگر در قدم اول روش برنامه ریزی به شما گفتیم که از جسورانه هدف گذاری کردن نترسید، حال می‌گوییم که به جزئیات مسیر خود و روزهای پیش رو دقت کنید. به دنبال راه‌های مطمئن باشید تا سالی که می‌خواهید را سپری کنید. برداشتن قدم اول اعتماد به نفس شما را تا حد زیادی بالا می‌برد و شما را برا قدم‌های بعدی آماده می‌کند.

فکر نکنید که درباره مسیری عجیب و غریب حرف می‌زنیم! برای مثال شما فردی هستید که به شستن ظروف خود عادت ندارد و همیشه اجازه انباشته شدن آن‌ها روی یکدیگر را می‌دهد. این کار ممکن است باعث ایجاد بوی بد در خانه و همچنین آمدن حشراتی مثل سوسک شود. برای برداشتن قدم اول می‌توانید هر روز یک ظرف را بشویید. یا درباره این که چه چیز در ظرف شستن شما را اذیت می‌کند بنویسید. با کسی که می‌دانید می‌تواند کمک کننده باشد، مانند تراپیست صحبت کنید و… خلاصه که لازم نیست به سادگی به این کار عادت کنید. هر چه کار بزرگ‌تر باشد اوضاع پیچیده‌تر و قدم‌‌های کوچک بیشتر می‌شوند.

بیشتر بخوانید: 5 نکته اساسی برای مراقبت از پوست در یک صبح بهاری

 

روش برنامه ریزی

 

3. به این فکر کنید که چرا تا به حال تغییری ایجاد نکرده اید.

در روش برنامه ریزی جای سرزنش وجود ندارد، قرار نیست به این فکر کنید که چرا تا به حال نتوانسته اید تغییر مورد نظر را ایجاد کنید و برنامه‌هایتان را عملی کنید. آن چه مهم است چرایی انجام ندادن برخی اعمال است. مثلا به این فکر کنید که چرا سیگار را ترک نمی‌کنید، اصلا دوست دارید این کار را انجام دهید؟ خوب و بد را رها کنید و با خود صادق باشید، برای مثال تاثیرات موقت سیگار برایتان خوشایندند و به آن وابسته اید، باید این را بدانید و از آن فرار نکنید. تنها لازم است ببینید چه چیزی جلویتان را گرفته و در داشتن عادت‌هایی که نمی‌خواهید به شما کمک کرده است. نکات منفی و مثبت عملی که از آن ناراضی هستید را بسنجید و اگر تعداد نکات منفی بیشتر بود برای از بین بردن آن روش برنامه ریزی را به کار گیرید.

رفتارهای ناسالم جنبه‌های لذتبخش زیادی دارند. برای مثال ممکن است فرد از استراحت هنگام سیگار کشیدن لذت برد و کافی است راه بهتری برای استراحت کردن پیدا کند. هنگامی که برای رفتارهای سالم جایگزین پیدا می‌کنید امکان برگشتن به آن رفتار کمتر است و عادتی پایدار به وجود می‌آید.

بیشتر بخوانید: 30 ماده غذایی سرشار از فیبر

 

روش برنامه ریزی

 

4. خودتان را متعهد کنید.

قول بدهید! یک قول کتبی یا شفاهی به افرادی که برای شما اهمیت دارند و دوست ندارید ناامیدشان کنید کافی است. قرار نیست خود را مجبور به انجام کاری کنید، در روش برنامه ریزی باید شکست را بپذیرید و بدانید که ممکن است اتفاق بیفتد. آن چه در شریک کردن آدم‌های اطرافتان مهم است ایجاد احساس مسولیت بیشتر در شماست. افرادی که دوست دارید شما را تشویق می‌کنند تا ثابت قدم باشید و در صورت شکست نیز همراهتان خواهند بود. می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی افرادی که با شما هم مسیر هستند را پیدا کنید و به این طریق یک گروه با اهداف مشترک داشته باشید که همگی مراقب یکدیگرند.

 

روش برنامه ریزی

 

5. خودتان را تشویق کنید.

برداشتن هر قدم و عملی کردن هر یک از موارد در روش برنامه خود یک دستاورد بزرگ است. خود را با دیگران مقایسه نکنید و به تلاشتان ارزش دهید. اگر خواب شما حتی یک ساعت منظم‌تر شده خوشحال باشید و به خودتان جایزه بدهید. قرار نیست که فقط برای هدف نهایی خود یا چیزهای بزرگ خوشحال شوید. همین که کار را آغاز کنید و به آن ادامه دهید برنده محسوب می‌شوید. تغییرات در روش برنامه ریزی تدریجی رقم می‌خورند و شما باید با آن‌ها همراه شوید. جایزه‌های کوچک برای قدم‌های کوچک حتما شما را خوشحال می‌کنند. از اطرافیانتان بخواهید تا شما را تشویق کنند و موفقیت‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید: آیا ترک پوستی یا استرچ مارک درمان دارد؟

 

روش برنامه ریزی

 

6. از گذشته درس بگیرید.

هر زمان که نتوانستید تغییری ایجاد کنید آن را گامی به سوی موفقیت در نظر بگیرید. روش برنامه ریزی لزوما شما را به هدف نمی‌رساند و این حقیقتی است که باید قبول کنید. آن چه اهمیت دارد تلاش شماست. همین که برای زندگی خود برنامه و نظم داشته باشید به شما انرژی می‌دهد و باعث پیشرفتتان می‌شود. اگر به مشکل برمی‌خورید خود را سرزنش نکنید و به علت به وجود آمدن مشکل فکر کنید. شاید هدف و روش برنامه ریزی شما بیش از حد سنگین است، آن را کوچک‌تر کنید و یا مسیر رسیدن به آن را طولانی‌تر در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: چگونه در دوران قاعدگی ورزش کنیم؟

 

روش برنامه ریزی

 

7. به خود آینده‌تان نامه بنویسید.

روش برنامه ریزی مناسب به نتیجه می‌رسد، هر چند دیر یا پس از شکست‌های بسیار باشد. بهتر است به خودتان افتخار کنید و قدردان هر چه اتفاق افتاده باشید. به علاوه، یکی از راه‌های خوب متعهد کردن خودتان این است که برای خودتان در آینده نامه بنویسید. بگویید چه انتظاراتی داشته اید و اگر به آن‌ها نرسیده‌اید، برای تلاش کردن به خود مفتخرید. به خود یادآوری کنید که تداوم در روش برنامه ریزی مهم است و نباید امیدتان را از دست بدهید.

 

 

1

سوگند شریفی

سوگند شریفی دانشجوی تئاتر دانشگاه تهران، عاشق و شیفته حوزه آرایشی بهداشتی است و هنر را آمیخته با زیبایی می‌داند. او فعالیت‌های آنلاین را دوست دارد و می‌گوید اینترنت بهترین اختراع بشر است. می‌نویسد و می‌خواهد با این کار چیزهایی که می‌داند را در دسترس همه قرار دهد‌. چون مد، زیبایی و سلامت باید برای همه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته های پیشنهادی