تفاوت کراتینه و پروتئینه مو چیست؟

تفاوت کراتینه و پروتئینه مو چیست؟

 

بنر سایت

بافت موها در حالت طبیعی نرم و لطیف است و حتی اگر جنس خشکی داشته باشد، حالتی مشابه موهای آسیب دیده ندارد. موها، از هر نوعی که باشند، تحت تاثیر عواملی همچون گرما و حرارت زیاد، آسیب‌های محیطی، مواد شیمیایی مانند دکلره، رنگ و محصولات مراقبت از موی نامرغوب صدمه می‌بینند و قوام خود را از دست می‌دهند. این صدمه موها را دهیدراته، خشک، زبر، وز و دچار عوارضی همچون موخوره و شوره سر می‌کند و حتی ممکن است ریزش مو را به دنبال داشته باشد. افرادی که رژیم غذایی ناسالمی دارند و به قدر کافی از مواد پروتئینی، فیبر، سبزیجات و کلیه مواد مفید برای سلامت بدن و رشد مو و به خصوص غذاهای دارای بیوتین استفاده نمی‌کنند، راحت‌تر از سایر افراد با مشکلاتی نظیر کم پشت شدن مو مواجه خواهند شد. همچنین ژنتیک و مصرف دخانیات در این امر تاثیرگذار است.

 

 

بیشترین کاری که می‌توانیم برای سلامت و زیبایی موهای خود انجام دهیم تلاش برای دنبال کردن سبک زندگی مناسب و کمک گرفتن از محصولات ترمیم کننده و بازسازی کننده است. همچنین روش‌های زیادی برای احیای مو ابداع شده اند که از جمله آن‌ها می‌توان به کراتین درمانی و پروتئین تراپی اشاره کرد. این که تفاوت کراتینه و پروتئینه مو چیست؟ را با هم می‌خوانیم تا ببینیم کدام یک برای موهایمان مناسب است و کدام یک را نباید انجام دهیم.

بیشتر بخوانید: نکاتی که باید پیش از کراتینه کردن موها بدانید

 

تفاوت کراتینه و پروتئینه مو چیست؟

تفاوت کراتینه و پروتئینه مو چیست؟

پی بردن به جواب این سوال، نیازمند شناخت هر دو روش به صورت جداگانه است. ابتدا باید از خود بپرسیم که کراتینه کردن مو به چه معنا است و پروتئینه کردن مو چگونه انجام می‌گیرد. سپس برای سوال تفاوت کراتینه و پروتئینه مو چیست؟ جواب مناسبی پیدا کنیم. نام کراتینه، برگرفته از کراتین، پروتئین ساختاری مو است که بخش زیادی از آن را تشکیل می‌دهد. این پروتئین بافت سخت و محکمی دارد و موها را انعطاف پذیر، زیبا و درخشان نگه می‌دارد. زمانی که کراتین آسیب ببیند، مو آسیب دیده است و ظاهر جذاب خود را از دست می‌دهد. ترمیم موها به معنای بازگرداندن کراتین آن به حالت قبل و همچنین افزایش تولید این ماده است. در کراتین درمانی و پروتئین درمانی، موها با پروتئین تغذیه می‌شوند و از این رو بانشاط می‌مانند. پس تفاوت کراتینه و پروتئینه مو چیست؟

 

 

کراتین درمانی چیست؟

کراتین درمانی یک تکنیک زیبایی است که در آن به موها مقادیر بسیار کراتین مصنوعی و مواد صاف کننده همچون فرمالدهید زده می‌شود و پس از گذشت مدتی مشخص، موها را شسته، آن را با دمای زیاد اتو، 450 درجه فارنهایت، خشک می‌کنند. در این روش موها کاملا صاف و لخت می‌شوند و حالت فر آن‌ها از بین می‌رود. هنگامی که فرد تار موی ضخیمی داشته باشد، از فر موهای خود خسته شده باشد، موهای او دچار وز و زبری شده باشند اما آسیب وارده به موهای او به قدری نباشند که درمان پزشکی و تخصصی بخواهد، می‌تواند از کراتین درمانی استفاده کند. کراتینه کردن موها به ترمیم آن‌ها کمک می‌کند اما بیش از آن که روشی برای درمان موها باشد، ترفندی برای صاف نگه داشتن آن‌ها برای چند ماه است؛ یعنی نمی‌توانیم آن را به عنوان راه حلی سالم در نظر بگیریم و باید بدانیم که برای افراد حساس و حتی افراد عادی ضرر دارد.

 

 

پس از انجام کراتین تراپی موهایی لخت، درخشان و صاف و بدون حالت خواهید داشت که 2 تا 5 ماه ماندگاری دارد. موهایی که به تازگی از ریشه سر شما روییده می‌شوند به حالت طبیعی خود هستند و کراتین تراپی تنها ساقه مو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به این معنی که رشد موهای جدید برابر با حالت طبیعی و فر ریشه‌ها است و تنها قسمت‌هایی که مواد کراتین بر آن‌ها قرار گرفته صاف خواهند بود.

زنان باردار، کسانی که موهای شدیدا آسیب دیده دارند، کسانی که دارای تار مو بسیار ضعیف و نازک هستند یا با مشکل ریزش مو دست و پنجه نرم می‌کنند، افراد دارای آلرژی به مواد شیمیایی، آسم، انواع برونشیت، ALS، مشکلات عصبی و سرطان و افرادی که از داروهای خاص غدد و داروهای اعصاب استفاده می‌کنند نباید موهای خود را کراتین تراپی کنند. این کار باید توسط فردی متخصص و متبحر انجام شود تا به موها آسیبی نرسد.

بیشتر بخوانید: 5 روش خانگی درمان شوره سر

 

تفاوت کراتینه و پروتئینه مو چیست؟

 

پروتئین تراپی چیست؟

در پروتئین تراپی نیز مواد پروتئینه، توسط فردی ماهر و آرایشگری باتجربه بر موهای تمیز قرار می‌گیرند و پس از گذشت مدتی شسته و اتو می‌شوند. پروتئینه کردن موها به معنای احیا کردن آن‌ها است و فاقد اثرات صاف کننده و موادی همچون فرمالدهید می‌باشد. البته که این روش به نوسازی بافت موهای شما کمک می‌کند و سبب افزایش ساخت پروتئین در موها می‌شود. همچنین شکنندگی، کدری، زبری و وز آن‌ها را از بین می‌برد و نرم کننده و جلا دهنده است.

اگر در زمان صدمه به مو، کوتیکول‌های آن دچار روزنه شده باشند، پروتئین تراپی این شکاف‌ها را پر می‌کند و باعث طراوت و شادابی موها می‌شود. این کار نمی‌تواند باعث لخت شدن موهای شما شود و موج موهای شما را تا حد کمی حفظ می‌کند. بهتر است زنان باردار از انجام این کار خودداری کنند، هر چند برخی این توصیه را رد می‌کنند. اگر قصد انجام این کار را دارید، از محتویات مواد پروتئینه خود باخبر شوید و اطمینان حاصل کنید که در آن فرمالدهید نباشد.

 

خرید این محصول

 

تفاوت‌ها:

 • در کراتینه کردن موها، موهایی درخشان، لخت و صاف به دست می‌آیند، در حالی که پروتئین تراپی جنبه درمانی بیشتری دارد و ظاهر مو را تنها از نظر سلامت بخشی به آن زیبا می‌کند. البته هر دو درخشندگی موها را افزایش می‌دهند و سبب یکدست شدن بافت آن می‌شوند. اگر بپرسیم تفاوت کراتینه و پروتئینه مو چیست؟ می‌فهمیم که کراتینه صاف کننده است و پروتئینه موها را بازسازی، نرم و زیبا می‌کند.
 • گفته می‌شود که مواد کراتین دارای فرمالدهید و مواد صاف کننده اند و پروتئین تراپی چنین اثری ندارد.
 • مدت زمان ماندگاری پروتئین تراپی کمتر از کراتینه کردن موها است.
 • در جواب تفاوت کراتینه و پروتئینه مو چیست؟ باید گفت که کراتینه کردن موها قیمت بیشتری دارد و مراقبت از آن نیز سخت‌تر است.
 • پروتئین تراپی عوارض کمتری نسبت به کراتینه کردن موها دارد و سالم‌تر است.

 

 

در انتها

هر دو روش ظاهر موهای شما را بهبود می‌بخشند و تا زمانی محدود به آن‌ها زیبایی می‌دهند. اما هیچ یک نمی‌توانند با مراقبت از موها به طور طبیعی و به دور از مواد شیمیایی و صاف کننده جایگزین شوند و دارای عوارض هستند. پروتئین تراپی به پوست سر آسیب می‌زند و با فشار بر ریشه موها، ممکن است ریزش آن‌ها را رقم بزند. کراتین درمانی نیز ریزش مو و ورود مواد سمی به ریه را به همراه دارد و مشکلات آن، به زحماتش نمی‌ارزد. پیش از انجام دادن هر تکنیک زیبایی و پیاده کردن آن بر پوست و موهایتان، به خوبی درباره آن‌ها مطالعه کنید و با افرادی که چندین بار آن‌ها تجربه کرده اند مشورت کنید. تفاوت کراتینه و پروتئینه مو چیست؟ خودتان موارد بیشتری اضافه کنید و از تجربیات شخصی خود بگویید.

بیشتر بخوانید: 10 درمان خانگی موخوره

 

1

سوگند شریفی

سوگند شریفی دانشجوی تئاتر دانشگاه تهران، عاشق و شیفته حوزه آرایشی بهداشتی است و هنر را آمیخته با زیبایی می‌داند. او فعالیت‌های آنلاین را دوست دارد و می‌گوید اینترنت بهترین اختراع بشر است. می‌نویسد و می‌خواهد با این کار چیزهایی که می‌داند را در دسترس همه قرار دهد‌. چون مد، زیبایی و سلامت باید برای همه باشند.

2 پاسخ

 1. والله نمیدونم بین پروتین درمانی و کراتین کدوم د انتخاب کنم هردو موقت و ی سری عوارض دارن

  1. اگر دنبال صافی مو هستید باید کراتین انجام بدید
   اگر احیای بالا بخواید خدمات پروتین انجام بدید تا حدودی هم صافی داره صافی ۵۰ درصد همراه احیای ۱۰۰ درصد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *